GłównaSchematPodręcznikArtykułyForum

Ul Ludowy ojca Warré: forum

Witaj na forum poświęconym Ulowi Ludowemu ojca Warré. Masz pytania, lub chcesz podzielić się swoim doświadczeniem w kontekście tego ula? Trafiłeś we właściwe miejsce. Aby przesłać wiadomość, wystarczy podać swoje imię lub pseudonim. Można również podać dowolne hasło aby wygenerować własny, unikalny podpis elektroniczny.

powrót do listy wątków odpowiedz

Przeniesienie pszczół z ramkowego ula do ula Warré

autor: Mateusz V.
adres: 82.64.0.151
data: 17.09.2021, 09:37:56
ccde6166fa705b31 76f7a923a0c2be0b 750658a2711af3ed cd2834717af6d1fe d80ab2029ddf66bd 8dc70d91f338c230 6a0646fb62648996 22e82f20a84fd01a
Pan Andrzej przesłał mi niedawno następujące pytanie: "(...) czy mam skuteczny sposób na przeniesienie pszczół z ramek do ula warre? Ja mam WZ i WP skrócone do 38cm. Można zsypać pszczoły, zamienić ule, ale zostaje kwestia czerwiu. Mierzyłeś się z takim problemem?" Ojciec Warré sugeruje zwyczajne przesypanie pszczół z jednego ula do drugiego. Taki sposób niewątpliwie może działać, ale ja nie miałem na to odwagi, tym bardziej że moje ule Warré były wówczas nowiutkie i miałem obawy czy pszczoły zechcą w nich zostać. Kiedy przenosiłem pszczoły z Dadantów do uli Warré, zakupiłem kilka "ramek Warré" z węzą i umocowałem je w ramkach Dadant: https://imgpile.com/i/NehmpG Tak przygotowane ramki wstawiłem do działających uli Dadant w połowie maja, coby pszczoły zbudowały na nich plastry. Po ok. tygodniu wyciągnąłem ramki i włożyłem po 4 do każdego z moich (nowych) uli Warré, pozostałe 12 miejsc obsadzając snozami. Plastry były ładnie zbudowane, zawierały jakieś śladowe ilości miodu i pyłku ale nie miały żadnego czerwiu. Obudowane ramki umieściłem w górnym korpusie ula Warré (na przemian ze snozami), dolny korpus obsadzony był wyłącznie snozami. Ule Warré natarłem od wewnątrz świeżo ściętą melisą z ogrodu. Nie wiem, czy to pomogło, ale z pewnością nie mogło zaszkodzić. Muszę też dodać, że ule Dadant znajdowały się dobre 4 km od miejsca, w którym umieściłem ule Warré - to również mogło mieć znaczenie, gdyż dzięki tej odległości zbieraczki nie miały możliwości powrócić do swojego dawnego ula. Ule Warré ustawiłem na swoim docelowym miejscu, i zwiozłem obok ule Dadant. Z ula Dadant wyciągałem kolejno każdą ramkę, i zmiatałem znajdujące się na niej pszczoły do ula Warré. Po tej operacji postawiłem na górny korpus ula Warré karmik z ok. 500 ml syropu 50/50, przykryłem poduszką i daszkiem i wróciłem do domu, gdzie na oknie ustawiłem plastykową Maryjkę patrzącą w kierunku Tours. Zadziałało. W obu ulach pszczoły zadomowiły się bez problemu a po tygodniu pojawił się czerw. Mateusz
autor: Andrzej
adres: 83.24.28.87
data: 17.09.2021, 12:03:56
Dziękuję za tyle cennych uwag!

imię, nazwisko lub pseudonim

hasło (opcjonalne)

Zaznacz tylko ŚRODKOWE pole:

Autorem materiałów opublikowanych na stronie ulwarre.pl, z wyjątkiem zawartości publicznego forum, jest Mateusz Viste. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kontakt: mateusz 🐒 viste kropka fr.