GłównaSchematKsiążkiLinkiForum
skocz do końca odpowiedz lista wątków

Waga korpusa na zimę

Ile na zimę powinien ważyć korpus z pokarmem,plastrami i pszczołami? Wiem,że zapasu powinno być około 12kg,ale nie mogę znaleźć informacji odnośnie wagi jednego korpusa. Z moich obliczeń wynika,że podałem liderkom w syropie jakieś 9,5kg plus trochę z wcześniejszego podkarmiania. Przyznam,że strzelami i wiem,że powinienem je zważyć. Obawiam się czy nie mają za mało. Jak to wygląda z Waszego doświadczenia? Liderki mają zabudowane 2 całe korpusy,ale wydaje mi się,że jak pójdą w ścisk to zajmą jakieś 1,5 korpusa. Pozdrawiam. Bzyk
ccde6166fa705b31 76f7a923a0c2be0b 750658a2711af3ed cd2834717af6d1fe d80ab2029ddf66bd 8dc70d91f338c230 6a0646fb62648996 22e82f20a84fd01a
> Wiem,że zapasu powinno być około 12kg,ale nie mogę znaleźć informacji odnośnie wagi jednego korpusa.
Takiej uniwersalnej informacji nie ma, bo to zależy w dużej mierze od gatunku drewna.
> Z moich obliczeń wynika,że podałem liderkom w syropie jakieś 9,5kg plus trochę z wcześniejszego podkarmiania.
No to raczej powinieneś być spokojny, to jest masowe zakarmienie. Do tego nie pobrałeś im miodu, nie ma opcji żeby miały za mało. Teraz opatul je na zimę słomianką, upewnij się, że wylotki nie są za duże, i pozostaje już tylko czekać do wiosny. Jeśli dręcz ich przez zimę nie zje, to będzie dobrze. Mateusz
Moje ule są zrobione ze zwykłej sosny,odpadowe drewno o grubości 2,5cm . A u Ciebie skąd wiesz czy wystarczy im zapasu? Jakoś trzeba zważyć i opacować mniej więcej schemacik co by się nie martwić i popadac w depresję,czy mają dość pożywienia na zimę.
>No to raczej powinieneś być spokojny, to jest masowe zakarmienie. Do tego nie pobrałeś im miodu, nie ma opcji żeby miały za mało.
Rójke zdjąłem z drzewa jakoś 13 maja ale budowały 2 korpusy w około miesiąc czasu i jak je zbudowały to juz było po głównych pożytach więc mogły za dużo nie nazbierać. Nic im nie zabierałem.
> Jeśli dręcz ich przez zimę nie zje, to będzie dobrze.
We wrześniowym oczyszczaniu paskami po 24h było około 12 sztuk dręcza w osypie. Wydaje mi sie,że to nie dużo ale może powtórzyć z paskami?
Korpus drewniany wazy roznie zaleznie ile wody wciagnal. Lepszym podejsciem jest moim zdaniem otworzyc od gory i przyswiecic latarka i popatrzec jak wyglada sytuacja od gory. Powinienes moc rozpoznac czy w plastrach jest zlozone duzo zapasu.
U mnie ul z dwu korpusów ze zwykłej sosny plus pszczoły, zapasy i wosk waży ok 25-26kg. To na pewno wystarcza do wiosny do pełnych pożytków. Zbudowane dwa korpusu nie miałam ani razu, ok 1- 1.5 korpusu. Jak mam teraz taki który ostatnio ważył 22.9 to już nie jestem taka pewna co z nimi będzie. Zakładając że nie wykończą ich jakieś odwarozowe choroby...
>Lepszym podejsciem jest moim zdaniem otworzyc od gory i przyswiecic latarka i popatrzec jak wyglada sytuacja od gory.
Powinienes moc rozpoznac czy w plastrach jest zlozone duzo zapasu. Niestety u mnie niewiele widać,najwyżej pierwsze 3 puste komórki od góry, ciasno tam mają. Nawet świecenie latarką nic nie daje .
>U mnie ul z dwu korpusów ze zwykłej sosny plus pszczoły, zapasy i wosk waży ok 25-26kg. To na pewno wystarcza do wiosny do pełnych pożytków. Zbudowane dwa korpusu nie miałam ani razu, ok 1- 1.5 korpusu. Jak mam teraz taki który ostatnio ważył 22.9 to już nie jestem taka pewna co z nimi będzie.
O zawsze to już daje jakiś obraz. Ja dzisiaj ważyłem i mam podobnie jak u Ciebie. 2 korpusy ze zwykłej sosny od zewnątrz malowane olejem lnianym. Tyle że oba korpusy mam całkiem zabudowane i w obu siedza pszczoły dość luźno. Dzisiaj je ważyłem i ważą jeszcze mniej niż u Ciebie Kropaśkowa bo 22,5kg. Jak sobie liczyłem wcześniej to dokarmiłem je 9,5kg syropu plus wczesniej lekkie podkarmianie,mozliwe,że coś tam się pomyliłem i dostały około 9kg. Sam jeden korpus malowany ze snozami waży u mnie 4,5kg x 2= 9kg + pszczoły z plastrami strzelam 3-4 kg ? W sumie nie mam pojęcia. Wychodziłoby,że moje mają około 9-10kg zapasu.
Warre pisze że na pszczoły tak jak u Ciebie powinniśmy liczyć 2kg. Wosk 1-1.5 kg. One cały czas jeszcze jedzą i raczej chowają czerw. Ja wolę gdy w moich ulach jest jakiś kilogram więcej niż mniej. Ja na oba korpusy liczę 10 kg.

imię, nazwisko lub pseudonim

hasło (opcjonalne)


zaznacz PIERWSZE i OSTATNIE pole: