GłównaSchematPodręcznikLinkiForum
skocz do końca lista wątków

Uproszczony model dennicy

Wątek zamknięty z powodu braku aktywności od ponad 180 dni.

ccde6166fa705b31 76f7a923a0c2be0b 750658a2711af3ed cd2834717af6d1fe d80ab2029ddf66bd 8dc70d91f338c230 6a0646fb62648996 22e82f20a84fd01a
Dennica którą przedstawiam w planach na stronie ulwarre.pl jest dość typowym modelem we współczesnych ulach Warré, ale ma kilka wad: - niewielka szerokość bocznych nóżek powoduje, że drewno jest naprężone i całość polega w dużej mierze na bocznych wkrętach dla zachowania sztywności i pionu - pełne osiatkowanie naraża gniazdo na przykre przeciągi zimą - wejście na pełną szerokość ula jest trudne w obronie w sezonie, a poza sezonem wymaga stosowania drzwiczek - dennica jest relatywnie wysoka, przez co gryzonie lubią się pod nią chować, a łasice okresowo ją obgryzają, próbując dostać się do środka Długi czas myślałem nad sposobem ulepszenia moich dennic, aby były stabilniejsze, mocniejsze, przyjaźniejsze pszczołom ale nadal łatwe w wykonaniu. Ostatecznie doszedłem do modelu, który okazuje się bardzo zbliżony do oryginalnej konstrukcji Ojca Warré... Nie ma tu więc żadnej rewolucji. Główna różnica to osiatkowanie w jednej trzeciej. Model opata nie był w ogóle osiatkowany, ale w dobie wszechobecnego dręcza takie rozwiązanie jest niekorzystne dla higieny ula. Niebawem udokumentuję ten nowy model dennicy i dodam do planów na stronie, a póki co oto kilka zdjęć: https://imgpile.com/images/w3UAmg.jpg https://imgpile.com/images/w3UoSr.jpg https://imgpile.com/images/w3U2dR.jpg https://imgpile.com/images/w3ULgc.jpg https://imgpile.com/images/w3UkUN.jpg Dennica ta jest bardzo stabilna, gdyż wszystkie jej części leżą "na płasko" i nie podlegają żadnym naprężeniom. Osiatkowanie w jednej trzeciej znacząco ogranicza przeciągi i usztywnia całość, a wylotek o niewielkiej szerokości ułatwi pszczołom obronę ula. Dennica składa się z kilku prostych elementów, jedyna trudność konstrukcyjna to wykonanie wyżłobionego wylotka. Ja wykonałem go piłą stołową z ostrzem ustawionym na wys. 9 mm, ale zapewne da się uzyskać podobne wyżłobienie za pomocą frezarki i dłuta. Przed taką dennicą z pewnością warto położyć deskę wylotową, aby ułatwić pszczołom lądowanie. To szczególnie istotne w okresie pożytków, kiedy pszczoły wracają do ula mocno obładowane i nie zawsze udaje im się trafić bezpośrednio w wejście. Mateusz
Mateuszu bardzo dziękuję za wszystkie Twoje cierpliwe odpowiedzi😊i skoro przy dennicy jesteśmy (przepraszam z góry) ale będzie pytanie zielonego początkującego. Uwaga pytam: Co daje siatka w dennicy? poza zlagodzeniem przeciagu, czemu w 1/3, czemu tak? Jak ona pomaga pszczołom w zachowaniach higienicznych. Przeczytałam Ostrowską, Romana i Warrego wyd.12te i pomijając tego ostatniego a dodajac jeszcze fora dalej nie wiem. A z filmów Buczacza to nawet można wywnioskować że lepiej jak pszczoly mają w dennicy tzw "kupę śmiecia" a nie siatkę. Jeszcze ktoś ekodennice testował ale już nie pamietam czy Ty..😁 Poza tym pieknie to zrobiłeś!😉 miałam robić identycznie jak podaje Warre ponieważ nie wiem o co chodzi z tym osiatkowaniem postankwilam zaufać księżulowi bez wnikania w tę kwestię a teraz nie wiem...
ccde6166fa705b31 76f7a923a0c2be0b 750658a2711af3ed cd2834717af6d1fe d80ab2029ddf66bd 8dc70d91f338c230 6a0646fb62648996 22e82f20a84fd01a
Ahoj Kropaśkowa, Siatka w dennicy pełni dwie funkcje: - zapewnia skuteczną wentylację - pozwala spadającym dręczom "wypaść" z ula Dobrą wentylację można zapewnić odpowiednio dużym wylotkiem, ale kwestii dręcza się już nie przeskoczy. Jeśli pszczole uda się zrzucić dręcza z grzbietu, to ten spadnie na dennicę i będzie chciał wspiąć się z powrotem. Przy pełnej dennicy taki dręcz może się tak bawić w nieskończoność, natomiast przy siatce istnieje możliwość, że dręcz przepadnie i nie będzie już w stanie wrócić na swoich krótkich nogach. W zapisach ojca Warré nie znajdziemy wzmianki o osiatkowanych dennicach, bo w 1920 r. nie było dręcza w Europie, a problem wentylacji opat rozwiązywał za pomocą regulowanych drzwiczek (otwarte w sezonie, przymknięte poza sezonem), które wycinał z puszek konserwowych. Dlaczego 1/3? Szczerze mówiąc nie wiem. Tzn. nie mam żadnych naukowych danych w temacie. Rozmawiam czasem z innymi Warré-istami i niektórzy korzystają z częściowo osiatkowanych dennic - jak twierdzą z równie dobrym skutkiem, co przy w pełni osiatkowanych modelach. Pewne jest natomiast, że dennica w pełni osiatkowana jest źródłem przeciągów, z tego zresztą powodu przy takich dennicach ludzie zazwyczaj korzystają z wiatrołapów (tj dodatkowego, pustego korpusu). Osiatkowanie w 1/3 wydaje mi się być dobrym kompromisem. Myśląc nad nowym modelem dennicy chciałem, żeby było jak najprościej (dla mnie) i jak najlepiej dla pszczół. Prostota wynika z faktu, że nie będę już musiał montować jakichkolwiek drzwiczek, i być może zrezygnuję też z wiatrołapów. A pszczoły będą nadal miały skuteczną wentylację dzięki siatce, ale bez przesadnych przeciągów. Ograniczona wysokość wylotka (9 mm) służy do tego, aby żadne myszy czy szerszenie nie były w stanie dostać się do ula, a jego niewielka szerokość (12 cm) ułatwi rodzinie obronę wejścia. Przy wylotkach na pełną szerokość zdarza mi się, że słabsze rodziny zostają ograbione przez silniejsze, i tego też chciałbym uniknąć dzięki nowym dennicom. Mateusz
Aha. Teraz rozumiem😊 dziękuję za wyjaśnienie. Sama też zastanawiałam się co bedzie się dziać jeżeli ja zrobię dennice jak opisuje Waree a dręcze pospadają na deski dennicy. Jednak stwirdzilam że może nie będę kombinować. Jedank mialam słuszne podejrzenia że siatka w dennicy nie jest tylko po to żeby łatwiej odparować miód.
ccde6166fa705b31 76f7a923a0c2be0b 750658a2711af3ed cd2834717af6d1fe d80ab2029ddf66bd 8dc70d91f338c230 6a0646fb62648996 22e82f20a84fd01a
Dziś w końcu znalazłem czas aby udokumentować nową, uproszczoną wersję dennicy. Jej schemat jest już dostępny w dziale "schemat". Mateusz
Na to czekałam;)
ccde6166fa705b31 76f7a923a0c2be0b 750658a2711af3ed cd2834717af6d1fe d80ab2029ddf66bd 8dc70d91f338c230 6a0646fb62648996 22e82f20a84fd01a
Dennicę można zobaczyć w akcji tutaj (nagrałem dziś rano): https://youtu.be/tYcrlT8p0z0 Wylotek, który wykonałem, ma 9 mm wysokości. W praktyce widać, że mógłby być znacząco niższy. Następne wylotki będę wykonywał niższe, o wysokości 6 albo 7 mm. Im niższy wylotek, tym mniej potencjalnych intruzów będzie w stanie wejść do ula, i tym mniej będzie wiało zimą. Szerokość 12 cm również wydaje mi się teraz niepotrzebnie duża, być może nieco ją ograniczę w następnej wersji. Mateusz
ccde6166fa705b31 76f7a923a0c2be0b 750658a2711af3ed cd2834717af6d1fe d80ab2029ddf66bd 8dc70d91f338c230 6a0646fb62648996 22e82f20a84fd01a
Wykonałem dziś nową dennicę, z kilkoma drobnymi zmianami względem wersji poprzedniej: - niższy wylotek (7 mm zamiast 9 mm) - węższy wylotek (10.5 cm zamiast 12 cm) - szersze nogi i boki (4 cm zamiast 3 cm) - ciut mniejsza szerokość i długość całości (34.5 cm x 34.5 cm zamiast 35x35) Dlaczego? Niższy i węższy wylotek chroni przed intruzami i ułatwia pszczelej rodzinie obronę ula. Szersze nogi usztywniają całość, a szersze boki ułatwiają montaż siatki. Mniejsza szerokość i długość chroni dennicę przed deszczem. Zauważyłem, że przy dennicy 35x35 podczas ulewy woda próbuje "wciskać się" w szpary przez co dennica pozostaje potem długo mokra. Oczywiście niczego tu nie odkryłem, Ojciec Warré przestrzegał przed tym już 100 lat temu i zalecał stosowanie dennic o wymiarach 34x34... Odświeżyłem już schemat na stronie, a poniżej podaję bezpośredni link: https://ulwarre.pl/schemat/ulwarre.pl-dennica-2022.pdf Usunąłem także deskę wylotową ze schematu, w praktyce to niepotrzebna komplikacja. Dużo prościej położyć przed ulem osobną deseczkę, do tego ustawiając ją pod kątem, co ułatwia pszczołom lądowanie w okresie pożytków. Mateusz
Dziękuję za filmy:) pięknie Ci wychodzą te ule! I dla mnje to super że mogę tak to zobaczyć. I jak miło słuchać o ulu Warre po polsku! Proszę rób jak najwięcej filmów!;)

Wątek zamknięty z powodu braku aktywności od ponad 180 dni.